Gazipaşa Doğal Güzellikleri

Kıyılarının caretta carettalar için doğal yaşam alanı olduğu Gazipaşa ilçesi, eski dönemlerden beri doğal güzelliklerini koruyarak bakir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başaran bir yerdir. Küçük bir yüzölçümü ve sınırlı sayıda gezilecek yerleri olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı güzellikler, Antalya ve Türkiye genelinde oldukça popülerdir.

Özellikle deniz kıyısında bulunan doğa harikaları, yıl boyunca Gazipaşa halkının ve birçok doğa meraklısının ilgisini çekmektedir. Doğal güzelliklerin sayı bakımından az olmasına karşın, bu denli etkileyici olması, turizm alanında tercih edilebilir bir yer olmasına yardımcı olmuştur.


Delik Deniz ve Kral Koyu

Delik Deniz ve Kral Koyu

Gazipaşa Delik Deniz KoyuGazipaşa Delik Deniz KoyuGazipaşa ilçesinden 23 kilometre uzaklıkta, Muzkent Mahallesi’ne bağlı Güneyköy Köyü’nün Nohut Yeri mevkiinde bulunmaktadır. Antiochia Ad Cragum Antik Kenti sınırları içerisinden geçilerek gidilmesi, koya giderken tarihi güzelliklerin görülmesine de olanak sağlar.

Tarih ile doğanın iç içe bulunduğu ender yerlerden birisi olarak, kıyı kesiminde saklı bir cennet izlemine sahiptir. Doğrudan kara ulaşımının olmamasından dolayı bakir güzelliği zarar görmeden korunmuştur. Belirli bir noktaya kadar ulaşım araçlar ile yapılırken, geri kalan kısmının yürünmesi gereklidir.

Delik Deniz ve Kral Koyu’na giriş ücretsizdir.


Yalan Dünya Mağarası

Yalan Dünya Mağarası Ziyaretçi AlanıYalan Dünya Mağarası Ziyaretçi AlanıGazipaşa’nın 10 kilometre güneydoğusunda, Beyrebucak Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. Mağaraya giriş Akdeniz üzerinden sağlanır ve yatay şekilde uzanan mağara, S şekline sahiptir.

Diğer mağaralara göre daha dar bir girişi olan Yalan Dünya Mağarası’nda, yaklaşık olarak 100 metrelik bir yürüyüş platformu vardır. Platformun sonunda en büyük salona geçilir. Tavan yüksekliği yaklaşık 35 metreye kadar ulaşan salondan, ayrıca iki farklı salona geçiş bulunmaktadır.

450 metrelik kısmı tamamıyla ışıklandırılan mağaranın dikkat çeken bir diğer özelliği, yılın bütün aylarında sıcaklığının 25 ile 28 derece arasında değişmesidir.

Yalan Dünya Mağarası’na giriş ücreti 6 TL’dir.


Koru Plajı ve Doğal Havuzlar

Doğal Koru PlajıDoğal Koru PlajıGazipaşa’nın en doğu noktasında yer alan Ekmel Mahallesi sınırları içerisinde bulmaktadır. Kayalık bir sahil kesimi olan bölge, caretta carettaların doğal yaşam alanlarından birisidir. Aynı zamanda kendisini temizleyebilen bir denize ev sahipliği yapmaktadır.

Doğal bir yaşam alanı olduğu için yüzme esnasında su altı dünyasını keşfetmek mümkündür. Denizin zemininin kayalık alanlardan oluşması, yüzme esnasında olumsuz bir etkendir. Fakat berraklığı ve temizliğinden dolayı rahatsız edici değildir.

Özellikle yılın bazı zamanlarında deniz kaplumbağalarının bölgeye akın etmesi, doğal bir görsel şölen oluşturur. Bölgede herhangi bir tesisin bulunmaması, doğal düzenin bozulmadan korunmasına büyük katkı sağlamıştır.

Koru Plajı Doğal Havuzları’na giriş ücretsizdir.


Kızılin Mağarası

Gazipaşa Kızılin MağarasıGazipaşa Kızılin Mağarasıİlçe merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan Selinus Plajı’nın kuzeybatı yönünde bulunmaktadır. Diğer mağaralar ile karşılaştırıldığında daha az derinliğe sahiptir. Mağara, denizin kenarında bir kayalığın ucunda bulunur. Mağaraya girişler denizden sağlanmaktadır.

Halk arasında Isınma Kayası olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi ise sürekli olarak güneş görmesinden kaynaklıdır. Gün boyunca aldığı ısıyı bünyesinde barındıran bir kayaç yapısına sahiptir. Güneş battıktan sonra taşların üzerinden sıcak havayı hissetmek mümkündür.

Girişi deniz ile birleşik olduğundan dolayı ulaşım zordur. Ancak manzara seyri bakımından konumu oldukça idealdir.

Kızılin Mağarası’na giriş ücretsizdir.


Hasdere Köyü

Gazipaşa Hasdere KöyüGazipaşa Hasdere KöyüGazipaşa’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan ve bir zamanlar İncekarı olarak bilinen Hasdere Köyü, ilçe merkezine yaklaşık olarak 6 kilometre uzaklıktadır. İsminin önceden İncekarı olarak anılmasının sebebi ise köyde yaşayan kızların çok güzel olmasıdır.

Hasdere Köyü tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için bünyesinde birçok tarihi güzellik bulundurur. Söz konusu doğal güzellik olduğunda ise, yüksek konumu sayesinde oldukça etkileyici bir manzara sunar.

Özellikle doğa yürüyüşü denildiğinde, en çok tercih edilen yerlerin başında gelen Hasdere Köyü, Gazipaşa’nın doğal ve tarihi güzelliklerinin en iyi şekilde gözlemlenebildiği yemyeşil ormanlarıyla da dikkati üzerine toplamaktadır.


Gazipaşa Limanı (Balıkçı Barınağı Limanı)

Gazipaşa Liman İskelesiGazipaşa Liman İskelesiTekne ve gemilerin Batı Akdeniz ile doğusu arasındaki en güvenli mola yerlerinden birisi olan Gazipaşa Limanı, aynı zamanda Balıkçı Barınağı Limanı olarak da bilinmektedir. İlçe merkezine sadece 3 kilometrelik bir mesafesi bulunur.

Diğer ilçelerde bulunan limanlarla karşılaştırıldığında daha küçük bir alanı vardır. Nu alan günümüzde bir marina olarak değerlendirilmektedir. Çevresinde restoran, kafe ve çeşitli alışveriş noktaları mevcuttur.

Her türlü gemiye uygun olarak tasarlanmış iskeleleri bulunmaktadır. Ayrıca deniz kıyısında oluşturulan yürüyüş alanları, akşam saatlerinde yerli yabancı birçok insan tarafından yakamoz seyretmek için tercih edilir.